Како да се користи Z Offset во Cura за подобри 3D принтови

Roy Hill 25-07-2023
Roy Hill

Кога станува збор за поставките на 3D печатачот, една поставка наречена поместување на млазницата збунува многу луѓе, вклучувајќи ме и мене во еден момент. Решив да им помогнам на луѓето кои исто така се на оваа позиција, да добијат подобро разбирање за тоа што е поместувањето на прскалките во Cura и како да го користам.

  Што е Офсет на млазницата?

  Поместувањето на млазницата е ефикасен и брз начин за прилагодување на висината/позицијата на млазницата без да се влијае на вистинската вредност на висината на млазницата во машината за сечење.

  Иако се прилагодува поместувањето на млазницата нема да ја промени висината на млазницата во софтверот, тоа ќе резултира со прилагодување на вредноста на конечната висина на млазницата што се користи за сечење на моделот за 3D печатење.

  Тоа значи дека вашата конечна висина на млазницата ќе биде збир на висината на млазницата во софтверот и вредноста поставена за поместување на млазницата.

  За да добиете подобри отпечатоци, млазницата треба да биде на разумно растојание од плочата за градење и прилагодувањето на Z Offset може да помогне во овој поглед. Дури и ако вашиот печатач користи прекинувач за автоматско израмнување, вредноста на Z-Offset може да се прилагоди ако ви треба.

  Вредноста на млазницата Z Offset може да биде корисна во многу случаи, како на пример додека се движите од еден материјал за печатење или бренд на филамент бидејќи некои видови материјали може да се прошират за време на процесот на истиснување.

  Друга добра употреба е ако ја смените површината на креветот на нешто што е повисоко од вообичаеното, како површина на стаклен кревет.

  Повеќе пати ,правилното израмнување на креветот рачно е доволно за да се решат проблемите со висината на млазницата. Во некои случаи, вашиот кревет може да се искриви додека е жежок, затоа погрижете се да ги израмните работите кога креветот се загрева.

  Можете да ја погледнете мојата статија за правилно израмнување на креветот и друга статија за поправање на искривени Кревет со 3D печатење.

  Како функционира поместувањето на млазницата?

  Висината на млазницата може да биде позитивна или негативна во зависност од тоа каков сакате да биде вашиот исход.

  Поставување на поместувањето на млазницата до позитивна вредност ќе ја придвижи млазницата поблиску до платформата за изградба, додека негативната вредност ќе ја оддалечи вашата млазница подалеку од платформата за градба или повисоко.

  Не треба често да ја менувате вашата млазница освен ако не правите значајна промена, иако ќе мора рачно да ја менувате вредноста секој пат.

  Тоа е одличен начин да се компензирате за различни материјали или надградби на вашиот процес на 3D печатење.

  Ако ќе откриете дека вашата висина на млазницата е постојано премногу блиску или предалеку од површината на градбата, поместувањето на млазницата е корисна поставка за да се поправи оваа грешка при мерењето.

  Да речеме дека сте откриле дека вашата млазница секогаш била премногу висока, поставете позитивна вредност за поместување на млазницата од нешто како 0,2 мм за да ја спуштите млазницата и обратно (-0,2 мм)

  Постои уште една поставка која се однесува на поместување на висината на млазницата нагоре или надолу, наречена бејбистепи што ја понекогаш може да се најде внатревашиот 3D печатач ако е инсталиран.

  Кога го купив BigTreeTech SKR Mini V2.0 екранот на допир за мојот Ender 3, фирмверот ги имаше инсталирано овие бебистепи каде што лесно можев да ја прилагодам висината на млазницата.

  Ender 3 V2 има вградена поставка во фирмверот што ви овозможува лесен начин да го прилагодите вашиот Z offset.

  Друга работа што можете да ја направите наместо да ги користите сите овие поставки и фирмверот, е едноставно рачно приспособете го граничниот прекинувач/крајното стоп на оската Z.

  Ако мислите дека вашата млазница е навистина далеку и високо од креветот, има смисла малку да се поместувате нагоре по завршувањето Z. Кога ја надградив платформата за Creality Glass, наместо да го приспособам Z-offset, го поместив крајното место повисоко за да ја земам предвид повисоката површина.

  Каде можам да најдам Z-Offset во Cura?

  Без сомнение Cura е еден од најкористените и најценетите софтвери за сечење кога станува збор за 3D печатење, но факт е дека овој сечач не доаѓа заедно со претходно вчитана или претходно инсталирана вредност на млазницата Z Offset. Не треба да се фрустрирате затоа што може да ја инсталирате оваа поставка во вашиот сечач Cura со следење неколку едноставни чекори.

  Исто така види: Како да се зголеми максималната температура на 3D печатач - Ender 3

  Само треба да го инсталирате приклучокот за млазницата Z Offset во вашиот сечач Cura што може да се најде на пазарот дел. За да го преземете и инсталирате додатокот Z Offset:

  • Отворете го вашиот Cura Slicer
  • Ќе има опција со наслов „Пазар“ лоцирана во горниот десен агол на Curaslicer.
  • Со кликнување на ова копче ќе се донесе список со додатоци за преземање што може да се користат во Cura slicer. Скролувајте низ различните опции и кликнете на „Z Offset Setting“.
  • Само отворете го и кликнете на копчето „Инсталирај“
  • Откако ќе заврши процесот на инсталација, прифатете ја прикажаната порака и излезете од вашиот Cura slicer.
  • Рестартирајте го сечачот и вашиот додаток ќе биде таму за вашата услуга.
  • Можете да ја најдете оваа поставка Z Offset во паѓачкото мени на делот „Build Plate Adhesion“ , иако нема да се прикаже освен ако не ги поставите поставките за видливост на „Сите“
  • Можете да пребарувате за поставката „Z Offset“ со едноставно користење на полето за пребарување на Cura.

  Ако не не сакате да ја пребарувате поставката Z Offset секогаш кога ќе треба да ја приспособите, мора да промените некои од конфигурациите на сечачот.

  Постои дел за прилагодување каде што можете да додавате специфични поставки на секое ниво на видливост. затоа препорачувам да користите барем „Напредни“ поставки или прилагоден избор на поставки што понекогаш ги прилагодувате, а потоа да додадете „Z Offset“ на тоа.

  Можете да го најдете ова во опцијата „Preferences“ горе лево на Cura, кликнувајќи во табулаторот „Поставки“, а потоа во горниот десен агол на полето, можете да видите како се поставува секое ниво на видливост. Едноставно изберете го избраното ниво на видливост, побарајте „Z Offset“ во полето „Филтер“ и штиклирајте го полето покрај поставката.

  Исто така види: PLA, ABS & засилувач; Компензација на собирање на PETG во 3D печатење – Како да

  Откако ќе го добиетеова, станува многу лесно.

  Би се погрижила да ги преземам работите бавно и да направам само мали прилагодувања, за да можете да ги постигнете вашите нивоа совршени без да ја поместувате млазницата премногу надолу на платформата.

  Користење на G-Code за прилагодување на млазницата Z Offset

  Треба прво да го вратите печатачот пред да се преселите кон поставките и прилагодувањата на Z Offset. G28 Z0 е командата што може да се користи за домување на вашиот 3D печатач што го носи на нулта граница.

  Сега треба да испратите команда Set Position за да можете да ја прилагодите вредноста Z Offset, рачно користејќи G- Код. G92 Z0.1 е командата што може да се користи за оваа намена.

  Z0.1 се однесува на тековната вредност Z Offset во Z-оската, што значи дека сте ја поставиле почетната позиција да биде 0,1mm повисока . Ова значи дека вашиот 3D печатач ќе го приспособи секое идно движење во однос на надежта со спуштање на млазницата за 0,.1mm.

  Ако сакате обратен резултат и сакате да ја подигнете млазницата, сакате да поставите негативна вредност за Z, како G92 Z-0.1.

  Roy Hill

  Рој Хил е страстен ентузијаст за 3D печатење и технолошки гуру со богато знаење за сите работи поврзани со 3D печатење. Со повеќе од 10 години искуство во областа, Рој ја совлада уметноста на 3D дизајнирање и печатење и стана експерт за најновите трендови и технологии за 3D печатење.Рој има диплома по механички инженеринг на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA) и има работено за неколку реномирани компании во областа на 3D печатење, вклучувајќи ги MakerBot и Formlabs. Тој, исто така, соработуваше со различни бизниси и поединци за да создаде прилагодени 3D печатени производи кои ги револуционизираа нивните индустрии.Освен неговата страст за 3D печатење, Рој е страствен патник и ентузијаст на отворено. Тој ужива да поминува време во природа, да пешачи и да кампува со семејството. Во слободното време, тој исто така е ментор на млади инженери и го споделува своето богатство на знаење за 3D печатење преку различни платформи, вклучувајќи го и неговиот популарен блог, 3D Printerly 3D Printing.