Кој е најсилниот филамент за 3D печатење што можете да го купите?

Roy Hill 05-08-2023
Roy Hill

Луѓето ги сметаа 3D печатените објекти за слаби и кршливи, но направивме сериозни чекори во издржливоста на овие модели.

Можеме да создадеме силна влакно за 3D печатач што ќе издржи на многу тешки услови. Ова ме натера да се запрашам, која е најсилната влакно за 3D печатач што всушност можете да ја купите?

Најсилната влакно за 3D печатач што можете да ја купите е поликарбонатната нишка. Неговата механичка структура е за разлика од многу други, каде тестовите за јачина ја покажаа одличната еластичност и цврстина на оваа влакно. Поликарбонатот е широко користен за инженерство и има PSI од 9.800 во споредба со 7.250 на PLA.

Ќе опишам неколку интересни детали за јачината на филаментот на 3D печатачот, како и ќе ви дадам истражувана листа на топ 5 најсилниот филамент за 3D печатење, плус повеќе, затоа продолжете да читате.

  Која е најсилната влакно за 3D печатач?

  Влакното од поликарбонат (PC) е најсилното филамент на сите познати печатарски материјали на пазарот. Се користи за стакло отпорно на куршуми, опрема за немири, телефон и засилувач; компјутерски куќишта, маски за нуркање и многу повеќе. Издржливоста и цврстината на компјутерот лесно ги надминуваат другите материјали за печатење.

  Стапката на температурата на транзиција на стакло што ја нуди поликарбонатната нишка е многу повисока од повеќето други пластични филаменти, што значи дека има висока отпорност на температура.

  Еден од тешките конкуренти е ABS филаментот, ноќе бидете изненадени кога знаете дека поликарбонатната нишка може да издржи 40°C повеќе од ABS, што го прави многу цврста влакно.

  Дури и на собна температура, тенки отпечатоци од компјутер може да се свиткаат без пукање или свиткување. Абењето и кинењето не влијае толку многу како другите материјали, што е одлично во многу апликации за 3D печатење.

  Компјутерот има неверојатна сила на удар, повисока од онаа на стаклото и неколку пати поголема од акрилните материјали. Покрај неговата неверојатна сила, компјутерот има и транспарентни и лесни квалитети што го прават сериозен конкурент за материјали за 3D печатење.

  Поликарбонатната нишка има цврстина на истегнување од 9.800 PSI и може да подигне тегови до 685 фунти .

  Во зависност од различните типови на 3D печатачи и неговите компоненти, поликарбонатната нишка има температура на истиснување од речиси 260°C и бара загреан кревет од околу 110°C за правилно печатење.

  Rigid.Ink има одлична статија во која се детализирани како да се печати со поликарбонат филамент.

  Сите овие статистики се далеку подобри и ефикасни од кој било друг филамент тестиран до сега. Накратко, поликарбонатните филаменти се крал на филаментот за 3D печатење кога станува збор за јачината.

  Топ 5 најсилни филаменти за 3D печатење

  • Поликарбонатни филаменти
  • Јаглерод Филаменти од влакна
  • PEEK нишки
  • ABS филамент
  • Најлонски филаменти

  Поликарбонатни филаменти

  Кога станува збор занајсилните филаменти, поликарбонатната нишка секогаш ќе се гледа на врвот на листата како што е опишано погоре. Многу неверојатни карактеристики и причини придонесуваат да лебди над другите филаменти, но некои од најценетите карактеристики на поликарбонатните филаменти вклучуваат:

  • PLA обично почнува да се деформира на мала температура од околу 60 ° C но поликарбонатната нишка може да се спротивстави на топлината до неверојатно 135°C.
  • Таа е издржлива со удар и висока отпорност на кршење.
  • Електронски, не е спроводлива.
  • Тоа е транспарентно и многу флексибилно.

  Не можете да погрешите со некои PRILINE карбонски поликарбонатни влакна од Amazon. Мислев дека ќе биде многу поскапо, но всушност не е премногу лошо! Исто така, има одлични критики кои можете да ги проверите.

  Еден корисник всушност тестирал колку јаглеродни влакна има во поликарбонатната нишка PRILINE јаглеродни влакна и тие процениле дека е околу 5-10% волумен на јаглеродни влакна во пластика.

  Можете да го испечатите ова на Ender 3 удобно, но се препорачува целосно метален жарник (не е потребен).

  Carbon Филамент на влакна

  Јаглеродните влакна се тенка нишка составена од влакна што содржи јаглеродни атоми. Атомите се во кристална структура која обезбедува висока јачина што го прави идеален избор за индустрии како автомобилската индустрија.

  Markforged наведува дека нивната нишка од јаглеродни влакна иманајвисок сооднос сила-тежина, каде што во тестот на свиткување со три точки на нивната јакост на свиткување, илустрирано е дека е 8 пати посилен од ABS и 20% посилен од јачината на отпуштање на алуминиумот.

  Нивните јаглеродни влакна имаат виткање јачина од 540 MPA, што е 6 пати повисоко од нивното влакно оникс базирано на најлон и исто така е 16 пати поцврсто од нивното влакно од оникс.

  Можете да купите 2KG PETG од јаглеродни влакна за околу 170 долари од 3DFilaPrint што е многу премиум за материјал за 3D печатач, но одлична цена за висококвалитетен филамент.

  Тој е лесен и има одлична отпорност на хемиска деградација и корозија. Јаглеродните влакна имаат подобра димензионална стабилност поради неговата цврстина што помага во ублажување на шансите за судир или собирање.

  Вкочанетоста на јаглеродните влакна го прави главен конкурент за воздушната и автомобилската индустрија.

  PEEK Filament

  PEEK Filament е еден од најсигурните и доверливи материјали во огромната индустрија за 3D печатење. PEEK се залага за неговиот состав кој е полиетер етер кетон, полукристална термопластика.

  Тој е добро познат по својата одлична цврстина и висока хемиска отпорност. Во текот на неговото производство, се следи процес познат како фазна полимеризација на многу висока температура.

  Овој процес го прави ова влакно високо отпорно на органско, био и хемиско разградување во секаков вид на животна срединасо корисна работна температура од 250°C.

  Бидејќи PEEK филаментите ја намалуваат количината на апсорпција на влага и го олеснуваат процесот на стерилизација, медицинските полиња и индустриите брзо ги прифаќаат PEEK филаментите за 3D печатач.

  0>Станува прилично скапо, затоа имајте го тоа на ум!

  ABS Филаментот

  ABS се наоѓа на листата на најсилните филаменти бидејќи е тврд термопластичен материјал кој може благодатно да одолее на удар.

  Исто така види: Дали вреди 3D печатењето? Достојна инвестиција или губење пари?

  Овој филамент е широко користен во процесите на печатење како што се инженерски цели, технички печатење итн. Тој е еден од најисплатливите во споредба со другите главни типови на влакна.

  Ова е фактот што го прави овој филамент идеален за корисниците кои се врзани за буџет, но сакаат да имаат висококвалитетна силна влакно за 3D печатење.

  ABS е совршен избор ако сакате да печатите работи што ќе имаат стрес на волјата вклучуваат висока функционалност. Бидејќи оваа влакно е отпорна на топлина и вода, на корисниците им обезбедува мазна и привлечна завршница на производот.

  Исто така, имате можност лесно да работите со материјалот, без разлика дали тоа е брусење, измазнување со ацетон или бојадисување .

  Најлонска нишка

  Најлонот е одличен и силен материјал кој се користи во повеќето 3Д принтери. Има неверојатна цврстина на истегнување од речиси 7.000 PSI, што е повеќе од повеќето други 3D филаменти.

  Оваа влакно евисоко отпорен на хемикалии и топлина што ја прави една од идеалните опции за употреба во индустриите и големите организации.

  Таа е силна, но доаѓа по ABS иако, индустријата за најлони оди напред за да донесе подобрувања користејќи мешавини од честички од фиберглас, па дури и од јаглеродни влакна.

  Овие додатоци може да ги направат најлонските филаменти поцврсти и поотпорни.

  Исто така види: Како да инсталирате Jyers на Ender 3 (Pro, V2, S1)

  NylonX од MatterHackers е совршен пример за овој композитен материјал за извонредна сила на 3D печатење. Видеото подолу покажува одлична визуелна слика на овој материјал.

  TPU филамент

  Иако TPU е флексибилна нишка, таа има сериозна сила во отпорноста на удар, отпорност на абење, хемиски и Отпорност на абразија, како и апсорпција на удари и издржливост.

  Како што е прикажано во видеото со наслов „The Ultimate Strength Showdown“ погоре, се покажа дека има неверојатна цврстина и флексибилност на материјалот. Ninjaflex Semi-Flex издржа 250N сила на влечење пред да се пукне, што во споредба со PETG на Gizmodork, даде сила од 173N.

  Која нишка е посилна ABS или PLA?

  Кога се споредува силата на ABS и PLA, јакоста на истегнување на PLA (7.250 PSI) е поголема од цврстината на истегнување на ABS (4.700 PSI), но силата доаѓа во многу форми.

  ABS има пофлексибилна цврстина бидејќи PLA е кршлива и нема толку многу „даде“. Ако го очекувате вашиот 3D печатачдел за свиткување или извртување, повеќе би сакале да користите ABS наместо PLA.

  Познатите Lego се направени од ABS, а тие работи се неуништливи!

  Во пожешки средини, PLA не Не ја држи својата структурна сила многу добро, така што ако топлината е фактор во вашата област, ABS ќе се одржи подобро. И двајцата се силни во своите права, но има друга опција.

  Ако сакате влакно што се среќава во средината на двете, сакате да погледнете кон користење на PETG, кој лесно се печати како PLA, но има малку помала сила од ABS.

  PETG има поприродна флексија од PLA и треба да ја задржи својата форма подолго.

  PETG може да издржи и повисоки температури од PLA, но сакате да бидете сигурни вашиот 3D печатач ги има правилните можности да ги достигне потребните температури за да го печати.

  Која е најсилната смола за 3D печатач?

  Accura CeraMax се смета за снабдувач на најсилната смола за 3D печатач. Гарантира температурна отпорност со целосен капацитет, како и највисока јачина за отпорност на топлина и вода.

  Може ефикасно да се користи за печатење на совршен композит како прототипови, компоненти слични на керамика, жици, алатки, тела и склопови .

  Што е најцврстиот материјал за 3D печатење?

  Фламентот PLA е познат и како полилактична киселина и е еден од најкористените филаменти во 3D печатачите.

  Се смета како стандарден материјал за влакно што ешироко се користи бидејќи може јасно да печати на многу ниска температура без да бара високо загреан кревет.

  Тоа е најтврдиот материјал за 3D печатење и е идеален за почетници бидејќи го олеснува 3D печатењето како што е многу ефтин и произведува делови што се користат за различни намени.

  Откако е најтврд материјал за 3D печатење, тој е познат и како најеколошки материјал што се користи во 3D печатачи. Како неверојатно својство, PLA испушта пријатен мирис при печатење.

  Која е најслабата влакно за 3D печатење?

  Како што е споменато погоре, едноставниот најлон или некои PLA филаменти се сметаат за најслаби Филаменти за 3D печатење во 3D индустријата. Овој факт важи само за претходните или старите верзии на најлонските нишки.

  Меѓутоа, новите ажурирања, како што се наполнети најлонски филаменти со оникс или најлонски влакна од јаглеродни влакна, доаѓаат на листата на најсилните филаменти за 3D печатачите .

  Roy Hill

  Рој Хил е страстен ентузијаст за 3D печатење и технолошки гуру со богато знаење за сите работи поврзани со 3D печатење. Со повеќе од 10 години искуство во областа, Рој ја совлада уметноста на 3D дизајнирање и печатење и стана експерт за најновите трендови и технологии за 3D печатење.Рој има диплома по механички инженеринг на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA) и има работено за неколку реномирани компании во областа на 3D печатење, вклучувајќи ги MakerBot и Formlabs. Тој, исто така, соработуваше со различни бизниси и поединци за да создаде прилагодени 3D печатени производи кои ги револуционизираа нивните индустрии.Освен неговата страст за 3D печатење, Рој е страствен патник и ентузијаст на отворено. Тој ужива да поминува време во природа, да пешачи и да кампува со семејството. Во слободното време, тој исто така е ментор на млади инженери и го споделува своето богатство на знаење за 3D печатење преку различни платформи, вклучувајќи го и неговиот популарен блог, 3D Printerly 3D Printing.