Едноставен преглед на креативност CR-10 Max – вреди да се купи или не?

Roy Hill 10-05-2023
Roy Hill

Creality CR-10 Max е претежно познат по својот импресивен волумен на градење 450 x 450 x 470 mm, доволно за да ги преземе најголемите проекти таму. Се базира на опсегот CR-10, но се фокусира на големината, како и на одличните карактеристики кои ја подобруваат стабилноста и квалитетот на печатењето.

Нема да најдете многу 3D печатачи со оваа големина и кога ќе видите Creality во името , знаете дека имате сигурна компанија зад производот.

Овој напис ќе даде едноставен, но ефективен преглед на CR-10 Max (Amazon) со поглед на карактеристиките, придобивките, лошите страни, спецификациите и засилувач; што велат другите луѓе кои го купиле.

Видеото подолу е убав преглед кој навистина ги опфаќа деталите за овој 3Д печатач.

  Карактеристики на CR- 10 Макс

  • Супер-голем волумен на градба
  • стабилност на златен триаголник
  • Автоматско израмнување на креветот
  • Функција за продолжување на исклучување
  • Откривање низок филамент
  • Два модели на млазници
  • Платформа за брзо загревање
  • Напојување со двоен излез
  • Тефлонски цевки Јарец
  • Сертифициран BondTech Екструдер со двоен погон
  • Двоен преносен ремен со Y-оска
  • Двојна завртка на шипка
  • HD екран на допир

  Супер-голем обем на градба

  CR-10 Max има многу голем волумен на градење кој се состои од сериозни 450 x 450 x 470 mm, што ви дава можност да креирате огромни проекти.

  Многу луѓе се ограничени од обемот на градење на нивниот 3D печатач, такаоваа машина навистина го намалува тоа ограничување.

  Стабилност на златен триаголник

  Лошата стабилност на рамката е нешто што негативно влијае на квалитетот на печатењето.

  Прачката за влечење на овој 3D печатач додава вистинска ниво на стабилност преку иновативната структура на триаголник. Она што го прави ова е намалување на грешките поради вибрациите низ рамката.

  Автоматско израмнување на креветот

  Израмнувањето на креветот понекогаш може да биде фрустрирачко, дефинитивно кога едноставно не можете да го добиете совршениот прв слој.

  За среќа, CR-10 Max има автоматско израмнување на креветот за да ви го олесни животот малку. Доаѓа со стандардниот BL-Touch.

  Дава автоматска компензација за нерамна платформа.

  Функција за продолжување со исклучување на струја

  Ако доживеете прекин на електричната енергија или случајно го претворите вашиот 3D печатачот е исклучен, сè не е завршено.

  Функцијата за продолжување со исклучување значи дека вашиот 3D печатач ќе ја запомни последната локација пред да се исклучи, а потоа ќе продолжи со печатењето.

  Откривање на низок филамент

  Ако сте печателе 3Д некое време, најверојатно сте имале искуство да истече филаментот за време на печатењето.

  Наместо да дозволите печатењето да продолжи без екструдирање, филаментот истекува откривањето автоматски ги запира отпечатоците кога ќе почувствува дека нема влакно да протекува.

  Исто така види: 7 Најдобри приклучоци Cura & засилувач; Екстензии + Како да ги инсталирате

  Ова ви дава можност да го промените филаментот пред да продолжите со печатењето.

  Два модели на прскалки

  CR-10 Max доаѓа со дваголемини на млазницата, стандардна млазница од 0,4 мм и млазница од 0,8 мм.

  • млазница 0,4 мм – Одлична за прецизни, пофини модели
  • млазница 0,8 мм – Печати 3D модели со поголема големина побрзо

  Платформа за брзо загревање

  750W посветена на жариштето му овозможува релативно брзо загревање до максималната температура од 100°C.

  Целиот платформата се загрева за непречено искуство со 3D печатење, овозможувајќи ви да печатите со неколку видови напредни материјали.

  Напојување со двоен излез

  Напојувањето со поделен проток на жариштето и главната плоча овозможува CR-10 Max за намалување на електромагнетните пречки на матичната плоча. Ова може да се случи кога жариштето се напојува со едно напојување.

  Тефлонски цевки Capricorn

  Наместо да е опремен со стандарден квалитет на тефлонски цевки, CR-10 Max доаѓа со сина боја, тефлонска цевка Capricorn отпорна на температура која дава мазна патека на истиснување.

  Сертифициран BondTech двоен екструдер за погон

  Структурата за истиснување на запчаникот BondTech има двојни погонски запчаници кои даваат цврсто, силно снабдување за поминување на сите влакно преку. Тоа помага да се избегне лизгање и мелење на филаментот.

  Двојни преносни ремени со Y-оска

  Оската Y е уникатно дизајнирана да ја подобри стабилноста и прецизноста на печатењето.

  Има мотор со двојна оска заедно со посилен импулс и пренос. Ова е убава надградбапоединечниот ремен што обично го добивате.

  Исто така види: Смола што може да се пере со вода наспроти нормална смола - што е подобро?

  Двојна завртка со шипка погон

  На големата машина како оваа и требаат многу функции за да биде постабилна и мазна за поквалитетно печатење. Двојните завртки со Z-оската му помагаат да се движи нагоре и надолу со непречено движење.

  HD екран на допир

  CR-10 Max има екран на допир во целост во боја и одговара на вашите оперативни потреби.

  Придобивки од CR-10 Max

  • Големиот волумен на градење
  • Висока точност на печатење
  • Стабилната структура ги намалува вибрациите и го подобрува квалитетот
  • Висока стапка на успех на печатење со автоматско нивелирање
  • Потврда за квалитет: ISO9001 за гарантиран квалитет
  • Одлична услуга за клиентите и време на одговор
  • 1-годишна гаранција и животен век одржување
  • Едноставен систем за враќање и наплата доколку е потребно
  • За 3D печатач со големи размери, загреаниот кревет е релативно брз

  Недостатоци на CR-10 Max

  • Креветот се исклучува кога филаментот ќе истече
  • Загреаниот кревет не се загрева многу брзо во споредба со просечните 3D печатачи
  • Некои печатачи дојдоа со неточен фирмвер
  • Многу тежок 3D печатач
  • Поместувањето на слојот може да се случи по замена на филаментот

  Спецификации на CR-10 Max

  • Марка: Creality
  • Модел: CR-10 Max
  • Технологија на печатење: FDM
  • Плоча на платформа за истиснување: алуминиумска основа
  • Количина на млазницата: единечна
  • Дијаметар на млазницата: 0,4 mm & засилувач; 0,8mm
  • ПлатформаТемпература: до 100°C
  • Температура на млазницата: до 250°C
  • Волумен на градба: 450 x 450 x 470 mm
  • Димензии на печатачот: 735 x 735 x 305 mm
  • Дебелина на слој: 0,1-0,4mm
  • Режим на работа: онлајн или TF картичка офлајн
  • Брзина на печатење: 180mm/s
  • Поддржувачки материјал: PETG, PLA, TPU, Wood
  • Дијаметар на материјал: 1,75mm
  • Екран: 4,3-инчен екран на допир
  • Формат на датотека: AMF, OBJ, STL
  • Machine Моќност: 750W
  • Напон: 100-240V
  • Софтвер: Cura, Simplify3D
  • Тип на конектор: TF картичка, USB

  Осврти на клиенти на Creality CR-10 Max

  Прегледите за CR-10 Max (Amazon) се главно позитивни, при што корисниците главно го сакаат огромниот волумен на градење што не се гледа кај повеќето 3D печатачи.

  Еден корисник кој го купил 3Д печатачот спомна како кривата на учење е кратка, но сепак имаа неколку проблеми со фабричките делови на машината.

  По надградбата на жариштето на екструдерот и додавањето на навртките за повратен удар со висина Z, искуството со печатење стана многу подобро.

  Важно е да бидете сигурни дека завртките на ниво на креветот се затегнати и исто така можете повторно да го израмните кочијата до креветот со некои инженерски блокови.

  Фитинзите за тефлонски цевки беа прилично низок квалитет и всушност предизвикаа тефлонската цевка да излезе на екструдерот. Можеби ова не беше правилно прицврстено, но по замената на фитинзите, цевката беше убаво прицврстена.

  По многу истражување од корисникот,тие се решија да го купат CR-10 Max главно за поголеми проекти. По неколку дена печатење, тие добиваат неверојатен квалитет веднаш од кутијата.

  Тој го пофали тимот на Creality и би го препорачал на другите.

  Друг корисник го сакаше дизајнот, но имаше некои проблеми со контролата на квалитетот на погрешно подредениот подемен. Ова не е вообичаена грешка што се појавува, но може да се случила при транзит или кога се составувала во фабриката.

  Ако се случи ова, ќе мора рачно или механички да го прилагодите подеменот и комплетот за синхронизација со двојна Z-оска може да помогне и во севкупниот квалитет на печатење. CR-10 Max е прилично тивок, така што е убаво за средини каде што не е добредојден шум.

  Во повеќето случаи, почетник би бил добро да го купи и ракува овој 3D печатач, но тоа не е вообичаено избор бидејќи е толку голем.

  Да може да се печати континуирано долги временски периоди е одличен знак со 3D печатач. Еден корисник можеше да печати 200 часа непрекинато без проблеми, додека можеше лесно да го замени филаментот поради добро дизајнираното поставување.

  Пресуда

  Мислам дека главната продажна точка на CR-10 Max е обемот на градење, па ако тоа е вашиот главен фокус, дефинитивно би рекол дека вреди да се набавите сами. Има многу случаи кога ова може да биде совршено купување за вас.

  Дури и почетниците можат да го постават ова едноставно следејќи видео туторијал, што значине е комплицирана машина која бара многу знаење. Бројот на добро осмислени функции до чистиот дизајн на оваа машина е вистинска продажна точка.

  Набавете си го Creality CR-10 Max 3D печатачот денес од Amazon.

  Roy Hill

  Рој Хил е страстен ентузијаст за 3D печатење и технолошки гуру со богато знаење за сите работи поврзани со 3D печатење. Со повеќе од 10 години искуство во областа, Рој ја совлада уметноста на 3D дизајнирање и печатење и стана експерт за најновите трендови и технологии за 3D печатење.Рој има диплома по механички инженеринг на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA) и има работено за неколку реномирани компании во областа на 3D печатење, вклучувајќи ги MakerBot и Formlabs. Тој, исто така, соработуваше со различни бизниси и поединци за да создаде прилагодени 3D печатени производи кои ги револуционизираа нивните индустрии.Освен неговата страст за 3D печатење, Рој е страствен патник и ентузијаст на отворено. Тој ужива да поминува време во природа, да пешачи и да кампува со семејството. Во слободното време, тој исто така е ментор на млади инженери и го споделува своето богатство на знаење за 3D печатење преку различни платформи, вклучувајќи го и неговиот популарен блог, 3D Printerly 3D Printing.