Најдобрите лепила за вашите 3D принтови од смола - како правилно да ги поправите

Roy Hill 23-06-2023
Roy Hill

Кога ќе сфатите дека 3D отпечатоците од смола се послаби од филаментот, се прашувате како најдобро да ги залепите ако се скршат. Имав скршено неколку 3D отпечатоци од смола, па излегов да го најдам најдоброто решение како да го поправам ова.

Најдобар начин да ги залепите вашите 3D отпечатоци од смола е да ги користите комбинација на епоксиден лепак. Мешањето на епоксидните раствори заедно и нанесувањето на отпечаток од смола може да создаде многу силна врска што ќе ги направи отпечатоците издржливи. Можете исто така да користите суперлепак, но тој нема толку силна врска.

Постојат неколку опции за кои би сакале да дознаете, како и техниките, затоа продолжете читате за да дознаете.

  Кој е најдобриот метод за лепење делови од УВ смола?

  Најдобар метод за лепење отпечатоци од 3Д смола е користењето на самата смола. Можеби ќе ви треба помош од силна УВ фенерче или комора со УВ светло за правилно да ги наместите и стврднете деловите.

  Откако смолата ќе се исуши, со брусете го споениот дел доволно за да ги отстраните сите испакнатини за да добиете мазна и ефикасна завршница .

  Другите најчести методи за такви цели вклучуваат суперлепак, силиконски лепила, епоксидна смола и пиштол за топол лепак.

  Може да има многу причини поради кои треба да лепите смола 3D отпечатоци. Во некои случаи, вашиот отпечаток од смола паднал и едно парче се откинало, или можеби само сте го ракувале парчето малку грубо и се скршило.

  Може да биде прилично фрустрирачки да се потроши сето тоа време на 3D печатењеи да видиме како се распаѓа, иако дефинитивно можеме да работиме на тоа да го поправиме и повторно да изгледа добро.

  Друга причина зошто луѓето ги лепат своите делови од УВ смола е кога печатат голем модел кој треба да се испечати посебно Делови. Потоа, луѓето ќе користат лепливи материи за да ги залепат овие делови заедно за конечниот склопен модел.

  Процесот на лепење на 3D печатење со смола може да биде тешка работа ако не го изберете вистинскиот лепак за таа цел.

  Постојат различни опции достапни на пазарот, некои се толку добри што речиси ќе изгледаат невидливи по нанесувањето, додека некои може да резултираат со испакнатини, лузни итн.

  Секој лепак доаѓа со предности и недостатоци, па затоа мора да изберете оној кој е многу погоден за вашиот принт и неговата состојба.

  Деловите што треба да се поправат треба да се исчистат темелно пред процесот на лепење, можеби ќе треба да го изшкуркате и отпечатокот за да добиете мазна завршница.

  Безбедноста секогаш треба да ви биде прв приоритет. Самата смола е токсична и треба правилно да се ракува, но и лепилата што ги користите може да бидат штетни.

  Носењето нитрилни ракавици, заштитни очила и други додатоци се неопходни секогаш кога работите со смола и други супстанции .

  Најдобри лепила/лепила што делуваат за 3D отпечатоци од смола

  Како што беше споменато погоре, постои широк спектар на лепила што може да се користат за фиксирање на 3D отпечатоците од смола додека некои сеподобро од другите.

  Подолу е списокот и краткото објаснување за лепилата и методите кои најдобро одговараат и можат да ви помогнат со сите видови 3D отпечатоци од смола во речиси сите типови ситуации.

  • Суперлепак
  • Епоксидна смола
  • Заварување со УВ смола
  • Силиконски лепила
  • Пиштол за топол лепак

  Суперлепак

  Суперлепак е сестран материјал што може да се користи за лепење речиси секаков вид принт, освен флексибилните 3D отпечатоци, бидејќи формира тврд слој околу отпечатокот кој може да се скрши ако отпечатокот се витка наоколу.

  Пред и по нанесувањето на суперлепак, ако површината е нерамна или нерамна, користете шкурка за да добиете рамна и мазна површина.

  Измијте ја и исчистете ја површината со алкохол за да се осигурате дека површината е целосно ослободена од секаков вид честички нечистотија или маснотии. Откако ќе го нанесете суперлепакот, оставете го принтот да се исуши некое време.

  Многу популарен што треба одлично да работи за вашите отпечатоци од смола е Gorilla Glue Clear Superglue од Amazon.

  Нејзината висока јачина и брзото време на сушење го прави суперлепилото идеално лепило за фиксирање на отпечатоци од смола и различни домашни проекти. Неговата врска е сигурна, долготрајна и може целосно да се исуши во рок од 10 до 45 секунди.

  • Уникатната гума нуди голема отпорност на удар.
  • Цврстите својства носат вечна врска и сила.
  • Доаѓа со капа против затнување што овозможува лепилода остане свеж со месеци.
  • Кристално чиста боја која може да се користи за печатење со смола од сите бои.
  • Може да биде корисна и во проекти со други материјали како дрво, гума, метал , керамика, хартија, кожа и многу повеќе.
  • Нема потреба од стегање бидејќи може да се исуши за само 10 до 45 секунди.
  • Најдобро одговара за DIY проекти кои бараат инстант поправка.

  Епоксидна смола

  Сега, иако суперлепилото работи навистина добро за лепење парчиња заедно, епоксидната смола е во друга категорија. Кога ви треба нешто исклучително цврсто за да ги држите одредени делови заедно, како тенки долго проектирани делови, ова функционира многу добро.

  Се знае дека користењето суперлепак сè уште резултира со откинување на парче со одредена сила зад него .

  Еден корисник кој има долгогодишно искуство во склопување минијатури D&D, налетал на епоксидна боја и рече дека тоа навистина го променило нивото на кое функционираат неговите мини.

  Тој отиде со еден од најпознатите популарни опции таму.

  Проверете ја J-B Weld KwikWeld епоксидна армирана челик со брзо поставување на Амазон денес за ефикасно фиксирање на вашите 3D отпечатоци од смола. Најдоброто нешто во врска со ова е тоа како се поставува многу побрзо од другите епоксидни комбинации таму.

  Потребни се околу 6 минути за да се зацврсти, а потоа 4-6 часа за да се залечи. По овој момент, вашите 3D отпечатоци од смола треба да функционираат речиси како да се направени во едно парче од самиот почеток.

  Исто така види: Како да се заврши & засилувач; Мазни 3D печатени делови: PLA и ABS
  • Има затегнувачкајачина од 3,127 PSI
  • Погоден за отпечатоци од смола, термопластика, обложени метали, дрво, керамика, бетон, алуминиум, фиберглас, итн.
  • Повторно запечатувачко капаче кое спречува смола од сушење и истекување. .
  • Најдобро за поправка на испакнатини, пукнатини, лузни и пополнување на вдлабнатини, празнини, дупки итн.

  Процесот може да биде малку тежок бидејќи ова решение доаѓа со два посебни контејнери, од кои едниот содржи смола додека другата има зацврстувач. Треба да ги измешате на одреден сооднос за да ја завршите работата.

  Епоксидната смола може да се нанесе на секаков вид површина дури и ако е нерамна или нерамна. Можете дури и да нанесете тенки слоеви на отпечатокот бидејќи тие ќе формираат подобар и убав финиш.

  Епоксидната смола може да се користи и како полнење, доколку има дупки или празнини во скршениот отпечаток.

  Заварување со ултравиолетова смола

  Оваа техника ја користи смолата со која сте ја испечатиле 3Д за да создаде врска помеѓу двата дела. УВ светлината треба да може да навлезе и всушност да ја излечи смолата, затоа се препорачува силна УВ светлина.

  Видеото подолу го поминува процесот, но секако не заборавајте да носите ракавици кога ракувате со смола!

  За правилно заварување со смола, треба да нанесете тенок слој од UV смолата за печатење на двете скршениделови од 3D отпечатокот.

  Притиснете ги и држете ги деловите заедно некое време за да можат да создадат совршена и силна врска.

  Погрижете се да ги притиснете деловите веднаш по нанесувањето на смолата бидејќи доцнењето може да предизвика смолата да се стврдне и да стане тврда.

  Употребата на UV смола за печатење за цели на лепење се смета за изводлив метод поради различни фактори. Прво, бидејќи сте ги испечатиле вашите 3D модели со овој материјал, ова решение ќе ви биде достапно без да потрошите дополнителни пари.

  Ако можете доволно добро да го заварите 3D делот со смола, може да добиете прилично добра адхезија што не И не изгледа лошо.

  Се препорачува да барате друг метод на лепење ако 3D модел се печати со целосно непроѕирна смола бидејќи врската може да не стане доволно силна ако смолата е тврда на рабовите, но е мека помеѓу двата дела.

  Силиконски лепила & засилувач; Полиуретан

  Полиуретанот и силиконот можат да формираат многу силна врска и лесно за употреба решение. Единствениот недостаток на користењето на овој метод е тоа што бара дебел слој од околу 2 mm за да се добие силна врска и добра адхезија.

  Станува тешко целосно да се сокрие сврзувачкиот слој поради неговата дебелина. Постојат различни типови силиконски лепила во зависност од нивните хемиски својства и карактеристики.

  Проверете дали отпечатоците се ефикасно притиснати бидејќи силиконскиот лепак може да потрае малку подолгоефикасно да се лекува. Некои типови силикон, исто така, може да се излечат за неколку секунди.

  Проверете го сенаменскиот 100% силиконски заптив за лепило Dap од Amazon денес за правилно да ги поправите вашите 3D отпечатоци од смола.

  • Составен од 100% силиконска гума која може да помогне ефикасно да се поправат отпечатоците од 3D смола.
  • Таа е водоотпорна и се смета за најдобро погодна каде што е потребно силно поврзување како на пример за изградба на аквариуми.
  • Флексибилен доволно за да не пука или да не се собира по лепењето.
  • Бистра боја дури и по сушењето.
  • Безопасен и нетоксичен за водата и другите материјали, но треба да се користи следејќи ги безбедносните мерки при лепење 3D отпечатоци од смола.

  Топол лепак

  Друга соодветна опција и алтернатива за лепење на вашите 3D отпечатоци од смола е класичниот топол лепак. Тој е лесен за употреба метод и создава совршена врска со висока јачина.

  Најдоброто нешто што доаѓа со топол лепак е тоа што се лади за неколку секунди без потреба од стегање. При изборот на овој метод, имајте го на ум овој факт дека топол лепак ќе се нанесе на дебелина од околу 2 до 3 мм.

  Топлиот лепак нанесен на моделот ќе биде видлив и ова е единствениот недостаток на ова метод. Не е најидеален за минијатури или други мали 3D отпечатоци.

  Пред да го нанесете лепилото, се препорачува да ги исчистите сите делови од отпечатокот од смолата за да ги отстраните сите нечистотии или лабави честички.Користењето пиштол за топол лепак за лепење отпечатоци од 3Д смола ви овозможува лесно и ефикасно да нанесете лепак на површината.

  Погрижете се да се грижите за вашата безбедност и да не доаѓате во контакт со лепилото бидејќи може да изгори твојата кожа.

  Би препорачал да одите со комплетот за топло лепак Gorilla Dual Temp Mini со 30 стапчиња за топло лепак од Amazon.

  Исто така види: 7 најдобри буџетски 3D печатачи со смола под 500 долари
  • Има прецизна млазница што го прави работењето многу полесно
  • Активирање лесно притискање
  • топол лепак отпорен на временски услови се држи за да можете да го користите внатре или на отворено
  • 45 секунди работно време и издржува силни удари
  • Има изолирана млазница која спречува изгореници
  • Има интегриран држач за да ја држи млазницата од други површини

  Roy Hill

  Рој Хил е страстен ентузијаст за 3D печатење и технолошки гуру со богато знаење за сите работи поврзани со 3D печатење. Со повеќе од 10 години искуство во областа, Рој ја совлада уметноста на 3D дизајнирање и печатење и стана експерт за најновите трендови и технологии за 3D печатење.Рој има диплома по механички инженеринг на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA) и има работено за неколку реномирани компании во областа на 3D печатење, вклучувајќи ги MakerBot и Formlabs. Тој, исто така, соработуваше со различни бизниси и поединци за да создаде прилагодени 3D печатени производи кои ги револуционизираа нивните индустрии.Освен неговата страст за 3D печатење, Рој е страствен патник и ентузијаст на отворено. Тој ужива да поминува време во природа, да пешачи и да кампува со семејството. Во слободното време, тој исто така е ментор на млади инженери и го споделува своето богатство на знаење за 3D печатење преку различни платформи, вклучувајќи го и неговиот популарен блог, 3D Printerly 3D Printing.